Lekarze dusz – psychologowie

Raz na wozie, raz pod wozem

Domeną czasów, w których przyszło nam żyć, jest ich niepewność. Nie możemy być pewni niczego, poza tym, że kiedyś przyjdzie nam opuścić ten świat. Wywołana pandemią wirusa covid-19 trudna sytuacja dotknęła ludzi na całym świecie, łamią się ludzie, upadają biznesy. Część z nas stanęła u progu ubóstwa, część z nas jeszcze jakoś dryfuje na powierzchni, natomiast pewnym jest to, że to wszystko odbiło się większości z nas na psychice. Liczba ograniczeń, które rządy poszczególnych państw nałożyły na swoich obywateli może doprowadzić do obłędu, nie jest dziwnym zaobserwowanie u kogoś załamania nerwowego czy depresji. Trzeba jakoś się ratować, trzeba jakoś sobie pomóc, na szczęście z pomocą na tego i innego rodzaju troski przychodzi nam człowiek o nieocenionej, choć niestety często niedocenionej profesji – psycholog.

Pokonaj wstyd, zawalcz o siebie

Zdrowie, to szeroko pojęty termin. Może się on tyczyć zarówno fizyczności, sprawnego ciała, braku ogólnych dolegliwości i ciężkich chorób, jak i psychiki. Wiele problemów, których początek bierze się w naszej głowie, potrafi sprawić, że zaczynamy odczuwać je również fizycznie. Są to tak zwane objawy psychosomatyczne, występujące między innymi wtedy, gdy jesteśmy wystawieni na silny, długo trwający stres. Niekiedy wizyty u „zwykłych” lekarzy nie przynoszą rezultatu, uskarżamy się na bóle, których źródła nie są w stanie zlokalizować żadne badania. Warto wtedy udać się do psychologa.

Psycholog zajmuje się stawianiem diagnozy i leczeniem psychologicznym. Stawia on diagnozę na podstawie bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentem i przeprowadzonych testów psychologicznych, szuka przyczyn problemów dotyczących różnych dziedzin życia człowieka. Niestety wiele osób nadal obawia się wizyty u psychologa i odwleka ją w czasie. Jest to wina społeczeństwa, ludzi decydujących się na leczenie psychologiczne bądź psychiatryczne często stygmatyzuje się i szufladkuje, co skutecznie zniechęca do podjęcia próby poprawy swojego samopoczucia.

Więcej niż tylko rozmowa

Przyjaciel w trakcie rozmowy wysłucha naszych smutków i problemów, postara się uraczyć nas dobrym słowem, sprawi, że na chwilę poczujemy się lepiej. Psychoterapia w przeciwieństwie do takiej konwersacji, polega nie tylko na wysłuchaniu i udzieleniu wsparcia, ale na dotarciu do często ukrytych głęboko emocji, które wywołują dyskomfort psychiczny lub stany psychosomatyczne oraz doprowadzeniu do rozwiązania męczącego nas problemu.

Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy uda się nam zrozumieć mechanizmy, jakie nami kierują. Dzięki odpowiedniej wiedzy i narzędziom, psycholog pomaga nam wprowadzić porządek w naszych myślach, uczuciach i życiu. Dobra psycho terapia leczy z depresji, nadmiernego lęku, nieśmiałości, trudności w relacjach z ludźmi. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i funkcjonowanie wśród bliskich i dalszego otoczenia, nawiązywać relacje z ludźmi, rozwiązywać konflikty. Pozwala świadomie kierować swoim losem.